Sõjaajalooline arheoloogia

Otsingu tegevus on organisatsioonide ja eraisikute-entusiastide tegevus, mis on suunatud teadmata kadunud sõdurite otsingule, nende tuvastamisele vastavalt nimeplaatidele, auastmetele ja arhiivmaterjalidele. Suur isamaasõda viis endaga kaasa miljoneid inimelusid jättes endast maha tohutu hulga, kümnete ja sadade tuhandeid kaupa matmata säilmeid ja arvukalt teadmata kadunud sõdureid.

Juhtus nii, et pärast sõda ei jaganud valitsused erinevatel põhjustel vajalikku tähelepanu langenute otsingutele ja matmiste vajalikus. Viidi läbi ametlikke üritusi nime all „Kedagi pole unustatud ja midagi pole unustatud“, aga tegelikkuses kündsid traktorid maasse lahkunute säilmeid ja nende peale istutati sirgetes ridades kuuski, ehitati elektriliine, aga kuskil istutati inimsäilmetele peale kapsataimi.

Suuremal osal inimestest polnud siis isegi aimu, mis toimus sõjajärgsetes metsades. Kartes sattuda miinile või muule lõhkekehale, lihtsalt välditi neid kohti.

Oli neid, kes käisid metsast toomas relvi, lahingumoona või muud väärtuslikku (neid kutsutakse “mustadeks jäljeküttideks“), oli ka neid, keda ei jätnud ükskõikseks nende inimeste saatus, kes langesid meie kodumaa eest. Sellistest aktiivsetest inimestest saigi alguse otsingutegevuse ajalugu.

Omal riisikol käisid üksikud inimesed ja eraldi grupid metsades matmas vastaspooltel sõdinud armeede sõdureid ja komandöre. Ajapikku need rühmad ühinesid otsingusalkadeks. Meie otsingusalk asutati 2004.aastal.Igal aastal koostatakse ühingu liikmetega arhiivivalimid, toimuvad luure-otsingutööd kohapeal, osaleme pidevalt Leningradi ja Pihkva oblasti „Mälestuse vahtkonna“ töös.

Kaks korda aastas koostöös meie sõprade ja kolleegidega ühingust „Virona“ korraldame Teises Maailmasõjas langenud Punaarmee sõdurite ja ohvitseride säilmete matmistseremooniat Maardu linna memoriaalkalmistul.

 

Опубликовать в Facebook
Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
Опубликовать в Яндекс