TMS osavõtnute mälestuste jääd uustamine

Üha kaugemale ajalukku jäävad meist Teise maailmasõja sündmused. On sirgunud juba mitu põlvkonda inimesi, kes pole kogenud sõjaaastate õudusi ja vaeva, kuulnud kahurite kanonaadi. Kuid mida rohkem kasvavad kinni sõjahaavad, seda austusväärsemana tunduvad kangelasteod, mis tehti elavate jaoks. Lendavad aastad ja üha vähemaks jääb inimesi, kes nii rindel kui ka tagalas võitlesid suure võidu nimel; lahkuvad meist hirmsa epohhi tunnistajad viies kaasa tähtsad üksikasjad. Seda kallimaks muutuvad meile- lastele, lastelastele, lastelastelastele — hirmsate aastate pealtnägijate jutustused sõjapäevade vaevadest. See on tänapäeval eriti tähtis, sest on mitmeid katseid kirjutada ringi Teise Maailmasõja ajalugu.

Veteranide elu pole kerge: kangelastoed on unustatud, aurahasid ei kanta mitte alati. Vaatamata erinevatele ajaloo tõlgendustele, kannavad veteranid auga kaitsjate ja võitjate nimetust, tähistavad 9.maid ja mälestavad langenud seltsimehi.

Me küsitleme regulaarvägedes osalejaid, endiseid partisane, tagalatöötajaid, Leningradi blokaadis elanuid. Esitades erinevaid küsimusi lahingute, sündmuste, vormiriietuse ja eluolu kohta, oleme saanud ehtsa ajalookäsitluse mitte ainult võitude, vaid ka kaotuste, raskuste kohta, mis tuli inimestel sõjas üle elada; samuti ka taastamisperioodist on räägitud, oma muljetest, arvamustest. Nende mälestuste väärtus ei kuulu arvustamisele. Nendes jutustustes on ideoloogiast mõjutamata tõde, see on ehtne avalik ilustamata sõda. See, mis kõrgelt vaadates tundub kangelasteona, oli toona sõjameeste jaoks igapäevane töö. Aga olgem ausad, pea kõikide sõjameeste vanus oli siis vaevalt üle kahekümne. Ausalt öeldes, raske uskuda … Kas inimesed olid siis tugevamad ja paremad? Või oleme meie õrnakesed, rikutud, unustame oma mineviku.

Kui neist inimestest oleks võimalik teha raudnaelu, poleks maailmas sellistest tugevamaid.

Опубликовать в Facebook
Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
Опубликовать в Яндекс